تبلیغات
منابع کنــــــــــکور آسان است :: آزمون برتر :: گزینه طلایی
چت روم
آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


  • تاریخ ارسال : چهارشنبه 17 تیر 1394, 01:06 ب.ظ
 خیلی از دانش آموزان این مشکلو دارن  

چگونه باید برای کنکور درس بخوانیم ؟


 یکی از بزرگترین دغدغه های ذهنی داوطلبان این است که به چه روشی باید برای کنکور، درس بخوانند .
آیا باید متفاوت از دوران مدرسه درس بخوانند ؟
آیا حتما" باید از کلاسهای کنکورو روشهای تستی استفاده کنند؟
آیا باید از کتابها و جزوات خاصی استفاده کنند؟

آیا باید خط به خط مطالب را حفظ کنند؟
آیا باید شب و روز درس بخوانند؟
آیا باید از خواب و خوراک و ورزش و تفریح بگذرنند؟
چه باید کرد ؟ کدام راه به موفقیت در کنکور ختم می شود ؟ و …..
از این به بعد سعی می کنم ، جواب این سوالات را به همراه مطالب جدید و دانستنیهای مفید در هر مقاله بگنجانم .
ولی برای شروع، اضطرار بحث چگونگی درس خواندن ، بیشتر محسوس است .      به ادامه مطلب بروید...اولا" به علت مهم بودن معدل در کنکور سالهای آینده، باید در طول تحصیل بسیار خوب و عمیق درس بخوانید و با معدل عالی دیپلم بگیرید ، در راستای همین برنامه سازمان سنجش هم با مفهومی کردن سوالات در یکی دو سال اخیر داوطلبان کنکور را به خواندن دقیق کتب درسی و عدم استفاده از روشهای کوتاه و تستی تشویق کرده است .
 فنون و مهارت های مطالعه:

1-ـمهم ترین و اصلی ترین نکته در مطالعه برنامه ریزی است. روز و ساعتی که می‌خواهید یک مطلب را مطالعه کنید از قبل تعیین کنید وبعد به سراغ کتاب بروید.

2ـ زمان مطالعه تان را بین ساعت 7 صبح تا 11 شب قرار دهید و تا نیم ساعت پس از بیدار شدن از خواب نیز مطالعه نکنید.

3ـ خود را به مکان خاصی برای مطالعه کردن محدود نکنید سعی کنید با تمرین کردن در همه‌ی مکان‌ها حتی مکان‌های شلوغ هم مطالعه کنید. بهترین مکان برای مطالعه خانه است زیرا همیشه در دسترس می‌باشد.

4ـ ورزش کردن و داشتن تحرک جسمانی در  فراگیری بهتر به شما کمک می کند روزانه حد اقل 15 دقیقه ورزش کنید.

5ـ کتاب را در چند مرحله بخوانید. در مرحله اول بصورت سریع و کلی و روزنامه وار به مطالب کتاب نگاهی بیندازید و از خود سوال کنید. در مرحله دوم به صورت عمیق و دقیق مطالب را خوانده و ضمن مطالعه نکات مهم را در آورده و آنها را بصورت طرح شبکه ای از کل به جزء سازماندهی کرده و در کاغذی یادداشت کنید. چرا که با سازمان‌دهی اطلاعات مطالب کتاب در مغز شما به صورت منظم هر یک درجای خود قرار می‌گیرند و بازیابی آن راحت انجام می‌شود.در مرحله‌ی سوم کتاب را مرور کرده واز خود بپرسید و پس از پایان مطالعه کتاب با دوستتان در باره‌ی مباحث آن مباحثه کنید.

6ـ پس از نیم ساعت مطالعه پنج دقیقه استراحت کنید و به خود پاداشی بدهید تا به مطالعه علاقه پیدا کنید(مانند خوردن خوراکی مورد علاقه)

7ـ هنگامی که احساس خستگی می‌کنید می‌توانید با تنفس عمیق و شل و سفت کردن اندام‌هایتان انرژی از دست رفته را جبران کنید.

8ـ همزمان با مطالعه کار دیگری انجام ندهید (مانند تماشای تلویزیون) تا تمرکز شما به حد اکثر برسد.

9ـ همیشه به یک صورت و در یک حال مطالعه نکنید. بلکه مقداری راه بروید. مقداری روی صندلی بنشینید و…

10ـ همه جای کتاب را مطالعه کنید جدول ها نمودارها عکس هاو… . هیچ جای کتاب را بدون مطالعه نگذارید.

11ـ برای فراگیری بهترمطالب را در ذهنتان بصورت زنده و مصور تجسم کنید.

12ـ برخی از مطالب درسی را به صورت داستان در بیاورید تا بهتر آنهارا درک کنید و فراموش نکنید.

13ـ برای جلو گیری از فراموش کردن اعداد آنهارا به صورت کلمات رمز در بیاورید و حفظ کنید مثلا" عدد 91 را بصورت  کلمه ی نی در بیاورید و حفظ کنید که حرف اول نه و یک است.

14ـ برخی از واژه های سخت و مشکل لاتین را به نمونه ی مشابه آن در فارسی تبدیل کنید تا راحت‌تر بتوانید آن را به خاطر بسپارید. مثلا" کلمه ی آندره مارلو(نویسنده کتاب ضد خاطرات) را می توانید به کلمه‌ی فارسی «آن دره مال رو»  تبدیل کنید و به خاطر بسپارید.

15ـ یکی از روش‌های جلوگیری از فراموشی داده‌ها استفاده از گره‌ی مکانی است. در این روش شما مطلب درسی را با یک مکان واقعی پیوند می‌زنید. مثلا" برای به خاطر سپردن نام «بل» مخترع تلفن می‌توانید این گونه برای خود تصویر سازی کنید: در اتاق خوابم دراز کشیده بودم که ناگهان تلفن زنگ زد. فورا" گوشی را برداشتم و دوستم بل بود که می گفت: الو.الو صدا میاد؟

16ـ مطالب شبیه به هم را بهتر است طبقه بندی کنید.تا فراموش نشوند مانند طبقه بندی زیر:

    گروه اول:کتاب-روزنامه-مجله

    گروه دوم: میز- صندلی-کاناپه

    گروه سوم:خودکار-جوهر-مداد

 17 برخی از مطالب را اگر بصورت شعر در بیاورید، بهتر یاد می‌گیرید مانند شعر زیر که برای درک یکی از فرمول‌های ریاضی به کار می‌رود:

    سینوس چوبر فرق کسینوس نشیند

    تانژانت پدید آید و برعکس کتانژانت

18ـ  برخی از درس ها را اگر بصورت آهنگین و و موسیقایی حفظ کنید بهتر فرا می‌گیرید مخصوصا" کودکان به مطالب آهنگین بیشتر علاقه نشان می‌دهند.

19ـ استفاده از حرف اول کلمات نیز روش مناسبی است که برای یادگیری مطالب فرار و شبیه هم می توان از آن استفاده کرد. مثلا" برای به خاطر سپردن آثار نظامی می توان از کلمه ی (ملخها) استفاده کرد که حرف اول کلمات: مخزن الاسرار  لیلی و مجنون  خسرو و شیرین  هفت پیکر   و اسکندر نامه  می‌باشد.

20ـ می‌توانید از طریق تصویرسازی ذهنی مطالب درسی را با حیوانات و اشیاء جاندار مربوط کنید و آن‌ها را راحت‌تر به خاطر بسپارید.برای نمونه می‌توان  برای یاد گرفتن حرف F انگلیسی آن را به آچار فرانسه تشبیه کرد و به خاطر سپرد.

21ـ پس از خواندن کتاب آن را به کناری نگذارید چرا که پس از یک روز 70 درصد مطالب فراموش می‌شوند  .به منظورجلوگیری از فراموشی و صرفه جویی در وقت و زمان مطالب کتاب را به ترتیب زمانی زیر مرور کنید:

    مرور اول:یک روز پس از مطالعه

    مرور دوم:ده روز پس ازمرور اول

    مرور سوم:یک ماه پس از مرور دوم

    مرور چهارم:سه ماه پس از مرور سوم

    مرور پنجم:یک سال پس از مرور چهارم

ترفند های امتحان دادن:

1ـ شب امتحان زود بخوابید و از خوردن زیاد موادی که دارای کافئین می باشند خودداری کنید(مانند چای و قهوه)

2ـ دوساعت قبل از امتحان کتاب را کنار بگذارید و مطالبی را که فرا گرفته اید به صورت بحث گروهی با دوستانتان مباحثه کنید و اشکالاتتان را از یکدیگر بپرسید.

3ـ حداقل یک ربع زودتر در جلسه امتحان حاضر شوید و مجهز باشید یعنی وسایل لازم را همراه خود بیاورید و پس از نشستن روی صندلی نفس عمیقی بکشید و با یاد خدای بزرگ امتحان را شروع کنید.

4ـ پس از گرفتن برگه‌ی امتحان  و نوشتن مشخصات خود روی آن ابتدا همه ی سوالات را با دقت بخوانید و اگر به سوال ساده ای رسیدید فوراَ جوابش را بدهید. سؤالاتی را که جوابشان را نمیدانید کنارشان علامت  -  بزنید  و سوالاتی را که جوابشان را می‌دانید ولی وقت زیادی می گیرند کنارشان علامت  +  بگذارید تا بعداَ دوباره به سراغشان بیایید و جواب بدهید.

5ـ سعی کنید به همه‌ی سؤالات پاسخ دهید، حتی اگر جواب سؤالی را نمی‌دانید سعی کنید از خودتان چیزی بنویسید. (فقط در مورد سؤالات غیر گزینه‌ای – توضیح از سایت کلاس کنکور)

6ـ پس از پاسخ به همه‌ی سؤالات برگردید و یک بار دیگر سؤالات را با دقت بخوانید و پاسخ‌هایتان را مرور کنید تا احیاناَ اشتباهی رخ نداده باشد.

7ـ در امتحانات تستی (مخصوصا" امتحان آزمون دانشگاه‌ها) ما اگر جواب نیمی از پرسش‌ها را بدانیم با استفاده از مهارت‌های تست زدن می‌توانیم جواب بقیه‌ی سؤالات را نیز پیدا کنیم. برای نمونه در امتحانات تستی مطابق آمار اثبات شده است که به طور کلی جواب هر سوال قبل و بعدش متفاوت است. پس برای مثال اگر پاسخ پرسش 1 گزینه ـ الف ـ  باشد و پاسخ پرسش 2 را ندانیم و پاسخ پرسش 3 گزینه ی ـ ب ـ باشد به احتمال قریب به یقین پاسخ پرسش 4 گزینه ی   ج  و  دال است. ما برای پیدا کردن جواب بین دو گزینه ی   ج  و  دال باید به قانون دیگری عمل کنیم که می‌گوید در مجموعه ی پنج تایی سوالات چهار گزینه‌ی جواب (الف ـ ب ـ ج ـ د) همیشه وجود دارند پس مطابق این قانون ما به جواب‌های چهار پرسش مجاور سوال 2 نگاه می کنیم تا ببینیم که کدام یک از گزینه های (ج و د) در جواب این پرسش‌ها نیست. هر یک که نباشد جواب پرسش ماست.برای نمونه اگر:

پاسخ سوال1: گزینه‌ی الف

پاسخ سوال 2: نمی‌دانیم

پاسخ سوال 3: گزینه‌ی ب

پاسخ سوال4:گزینه‌ی ج

و پاسخ سوال 5: گزینه‌ی الف باشد…

پاسخ سوال 2 گزینه ی (دال) است زیرا هم با جواب سوال یک و سه متفاوت است  هم این که در این دسته پنج تایی گزینه ی (دال) وجود ندارد.

8ـ در اکثر موارد در سؤالات تستی گزینه‌ای که می‌گوید «همه ی موارد ذکر شده صحیح است» گزینه‌ی جواب می‌باشد.

 9ـ پس از دادن امتحان فوراَ سراغ امتحان بعدی نروید. بلکه جند ساعت استراحت کنید و تفریح مورد علاقه‌ی خود را انجام دهید و زمانی را برای ورزش در نظر بگیرید.

10ـ پس از دادن برگه ی امتحان با دیگران دنبال جواب سوالات نگردید چرا که وقتی نتیجه داده شد، می‌توانید مطلع شوید. ( وقت و انرژی خود را به جای پیدا کردن جواب سؤالات امتحان قبل روی امتحان بعدی بگذارید.)

چگونه باید برای کنکور درس بخوانیم ......                       مشاوره اختصاصی 09129388066


ادامه مطلب
تبلیغات

تبلیغات