تبلیغات
منابع کنــــــــــکور آسان است :: آزمون برتر :: گزینه طلایی
چت روم
آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


  • تاریخ ارسال : سه شنبه 30 تیر 1394, 01:10 ب.ظ

نتایج کنکور 94 و انتخاب رشته

برای انتخاب رشته اختصاصی و حرفه ای با شماره 09129388066 تماس بگیرید

 
دکتر ابراهیم خدایی، معاون وزیر علوم و رییس سازمان سنجش آموزش کشور، اعلام کرد که نتایج اولیه 878 هزار و 70 داوطلب شرکت کننده در آزمون سراسری سال 1394، در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی، روز سه‌شنبه، سی‌ام تیرماه روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار داده می‌شود.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور در ادامه گفت: روز چهارشنبه 31 تیرماه، دفترچه راهنمای انتخاب رشته و پاسخنامه داوطلبان با رتبه کشوری کمتر از 75 هزار در هر یک از گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی و رتبه کشوری کمتر از 10 هزار در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی برای اطلاع این دسته از داوطلبان روی سایت سازمان آموزش کشور قرار داده خواهد شد. همچنین مهلت تعیین شده برای انتخاب رشته از 5 تا 10 مردادماه است.
به گفته رییس سازمان سنجش، امسال از 796 هزار و 164 داوطلب حاضر در جلسه آزمون، تعداد 796 هزار و 128 داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده‌اند که از این تعداد، 472 هزار و 474 داوطلب، زن و 323 هزار و 654 داوطلب، مرد هستند؛ به عبارت دیگر، 35/59 درصد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته زن و 65/40 درصد مرد هستند.
تغییرات مهم در انتخاب رشته امسال
دکتر خدایی اعلام کرد: امسال در دفترچه انتخاب رشته، تغییراتی ایجاد شده است و تقسیم‌بندی براساس نوع دانشگاه است، نه نوع دوره. همچنین امسال سهمیه ایثارگران از 20 درصد به 25 درصد افزایش یافته و حدنصاب نمره کسب شده برای این دسته از داوطلبان از 80 درصد به 70 درصد کاهش یافته است؛ ضمن آنکه محدودیت رشته‌های خاص نیز برداشته شده است و داوطلبان می‌توانند رشته‌های موردنظر را در هر یک از 150 کد انتخاب رشته خود انتخاب نمایند.
در ضمن برگزاری آزمون عملی رشته‌های خاص هنر (نیمه‌متمرکز) روزهای هشتم، نهم و شانزدهم مردادماه خواهد بود و نتایج نهایی این رشته‌ها همزمان با سایر رشته‌های متمرکز در نیمه شهریورماه اعلام می‌شود.
 به گفته رییس سازمان سنجش آموزش کشور، یکی از مهم‌ترین تغییرات، تغییر در سیستم بومی‌گزینی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است؛ به این صورت که براساس قانون مجلس شورای اسلامی، 30 درصد از ظرفیت این رشته‌ها بر حسب نیاز از طریق جذب دانشجوی بومی با اولویت مناطق محروم با نوع گزینش بومی استانی انجام می‌گیرد و گزینش مابقی ظرفیت این رشته‌ها به صورت کشوری است. داوطلبانی که در کد رشته‌محل‌های محروم این سه رشته ویژه داوطلبان بومی استان‌های کشور پذیرفته می‌شوند، باید سه برابر مدت تحصیل خود، تعهد خدمت در همان منطقه بدهند. این دسته از دانشجویان، امکان تغییر رشته و انتقال به دانشگاه دیگر ندارند و حتی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نیز باید نیمی از مدت زمان تعهد خود را انجام داده باشند.
منابع مهم برای انتخاب رشته
مهم‌ترین منبع برای انتخاب رشته، دفترچه راهنمای شماره 2 آزمون سراسری سال 94 است.
دکتر خدایی در ادامه گفت: سازمان سنجش آموزش کشور امسال برای اطلاع‌دهی دقیق و جامع به داوطلبان آزمون سراسری، علاوه بر دفترچه راهنمای شماره 2، اقدام به تهیه کتاب آشنایی بیشتر با رشته‌های دانشگاهی، ویژه‌نامه پیک‌سنجش (راهنمای انتخاب رشته) و نرم‌افزار انتخاب رشته مجازی کرده است که داوطلبان می‌توانند با استفاده از این منابع، اطلاعات لازم را درباره نحوه انتخاب رشته، آشنایی بیشتر با رشته‌ها و دانشگاه‌ها و همچنین درصد احتمال قبولی در کد رشته محل‌های دانشگاهی به دست بیاورند. ضمناً سازمان سنجش، برای آمادگی بیشتر مشاوران رسمی آموزش و پرورش، اقدام به برگزاری جلسات حضوری برای این دسته از کارشناسان کرده است.
تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان آزمون سراسری سال آینده
دکتر خدایی در پاسخ به سؤالی درباره تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان آزمون سراسری سال آینده، گفت: متاسفانه شایعاتی مبنی بر افزایش 25 درصد تاثیر سوابق تحصیلی شنیده می‌شود؛ اما لازم است گفته شود که در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای افزایش این درصد وجود ندارد و اگر هم افزایشی داشته باشیم بسیار ناچیز خواهد بود.
انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی
دکتر احسان جمالی، معاون فناوری اطلاعات سازمان سنجش آموزش کشور، اعلام کرد: در کارنامه انتخاب رشته داوطلبان، کدی برای انتخاب رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی، درج شده است و تا پایان هفته اخیر در سایت دانشگاه آزاد اسلامی اعلام می‌شود که داوطلبان از چه زمانی می‌توانند با استفاده از کد موجود، انتخاب رشته نمایند.
گفتنی است که ظرفیت پذیرش دانشجو در سال 94 در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی (با بیشترین ظرفیت پذیرش) 280 هزار و 247 دانشجو است که از این میان، 49 هزار و 989 ظرفیت مرتبط با دوره‌های روزانه است.

 

در گروه آزمایشی علوم تجربی ظرفیت پذیرش 227 هزار و 220 نفر و ظرفیت دوره روزانه 53 هزار و 929 نفر، گروه آزمایشی علوم انسانی 219هزار و 215 نفر و روزانه 17 هزار و 915 نفر، گروه آزمایشی هنر 18 هزار و 196 نفر، روزانه 3305 نفر و گروه آزمایشی زبان‌های خارجی 22 هزار و 378 نفر و روزانه 3 هزار و 378 نفر است.
ادامه مطلب
تبلیغات

تبلیغات